Kapat

YÜKSELTİLEBİLEN SEYYAR İŞ PLATFORMU PERİYODİK KONTROL MUAYENESİ

Yükselebilen seyyar iş platformu (ysip) çeşitleri nedir?

Genel olarak;

  • Makaslı platform,
  • Eklemli platform,
  • Dikey platform,
  • Teleskopik platform,
  • Örümcek platform ve sepetli platformlar

Tercih edilirken hemen hemen tüm büyük projelerde, inşaat alanlarında ve büyük alışveriş merkezlerinde kullanılmaktadır. Kaldırma iletme grubunda bulunan  makinelerin manlift kullanma talimatları‘na uygun şekilde ve  belgeli operatörler tarafından kullanılmalıdır.

Yükselebilen seyyar iş platformu (ysip) periyodik kontrolü nedir?

İmalatın tamamlanmasının ardından imalatçı firma tarafından son kontrolleri yapılıp ilk kullanımdan önce ve kanunen yılda en az bir kez , kaldırma kapasitesine göre statik , dinamik test, fren testi, ekipmanların  konumu,sızdırmazlık ve kararlılık testlerinin yapılması ve raporlanması işlemidir.

Yükselebilen seyyar iş platformu (ysip) periyodik kontroller yaptırılmazsa ?

Süreleri kanunen belirlenen bu periyodik kontroller yaptırılmadığı durumlarda sorumlu iş yeri sahibi olur. İşçi ve çalışma ortamında doğabilecek kazalardan işveren sorumludur.

Yükseltilebilir seyyar iş platformu periyodik kontrolünde yük testi nasıl yapılır?

Yükseltilebilir seyyar iş platformu işletme kapasitesine göre belirlenen test yükü ile statik yük testi yapılır. Bu testte ekipmanların durumu ve hidrolik sistemdeki oluşabilecek hatalar kontrol edilir.

İlgili standartalar?

Yükseltilebilir seyyar iş platformu periyodik kontrolü için iş ekipmanları kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğine göre kontrolünü yapmaktayız.

Ysip periyodik kontrolü iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğinde belirtilen uygun standartlara göre yetkili mühendis ve teknikerlerden oluşan uzman kadromuzca yerinde test ve kontrollerinin yapılmasının ardından teknik yöneticimiz tarafından onaylı raporumuz hazırlanmış olur.

Yükseltilebilir seyyar iş platformu periyodik kontrolü için kimler yetkilidir?

Yönetmeliğin ilgili maddesine göre yükseltilebilir seyyar iş platformlarının periyodik kontrolleri için makine teknikeri ve makine mühendisi ve yetkili teknik yönetici tarafından yükseltilebilir seyyar iş platformu periyodik kontrolü, raporlanması ve onayı yapılır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş: